مدت ها قالب سایت ها شکل و شمایل خاصی داشت ، یک هدر که معمولا شامل یک عکس شکیل بود که عنوان سایت را در آن بصورت بزرگ می نوشتند.
یک منوی بالای سایت که لینک صفحات مهم سایت را در آن قرار می دادند ، صفحاتی مانند صفحه درباره ما که در آن اطلاعاتی از تاریخچه تاسیس واحد تجاری سایت در آن نوشته می شد و یا در صورتی که سایت شخضی بود اطلاعاتی درباره مالک سایت در آن قرار می گرفت.
یک منوی کناری که معمولا موضوعات و یا بخش بندی های محتویات سایت در آن قرار می گرفت و بخش هایی مثل پیوند ها نیز در این قسمت قرار داده می شد.
در پایان نیز یک فوتر که حق کپی رایت رو درونش می نوشتند.
سایت ها سالیان سال به همین شکل و شمایل بودند تا اینکه طراحان سایت احساس یکنواختی در سایت ها را دیگر نپسندیدند و تلاش کردند سایت هایی شکیل تر ، زیباتر و حتی سایت هایی متحرک ایجاد نمایند.
فلش راه حلی بود که هم از نظر زیبایی و هم از نظر تحرک می توانست نیاز طراحان را برطرف سازد.
تا اینکه دوره فلش نیز به سر آمد!
با راستی چرا دوره فلش به سر آمد ؟
شاید این سوالی باشد که در ذهن هر برنامه نویس وب سایت و هر کسی که به برنامه نویسی و طراحی وب علاقه دارد رشد کرده باشد ...
تکنولوژی در پی سال ها به سمت لمسی شدن وسایل پیش می رود و معضل بزرگ فلش ، عدم پشتیبانی از تاچ است ، به همین دلیل است که استیو جابز دوره فلش را تمام شده خوانده و آینده را در دستان HTML5 دانسته است.
بله ، با وجود افکت های جذاب و دیدنی HTML5 و نیز جلوه های زیبایی که با CSS3 می توان ایجاد کرد ، و پشتیبانی خوب از صفحات لمسی و تکنولوژی تاچ مسلما آینده از آن HTML5 و CSS3 خواهد بود.
زمانی که تصمیم به نوشتن این مقاله گرفتم ، اصلا تصمیم نداشتم که مقاله یا بهتر بگویم دلنوشته ام ، به سمت صحبت از HTML5 برود!
تصمیم داشتم از دگرگون شدن قالب کلی سایت ها صحبت کنم ، از اینکه در سال های اخیر سایت ها بیشتر به سمت داشتن یک منوی کشویی افقی در بالای سایت که در کنارش یک لوگوی زیبا خود نمایی می کند و در زیر آن یک اسلایدشوی زیبای بزرگ و در زیر آن بخش اخبار که با افکت تایپ متن خودنمایی می کند و در پایان هم چند باکس کوچک که فعالیت های سایت را نشان می دهد.
دیگر نه از منو های کنار خبری است و نه از متون طولانی و خسته کننده ، شکیل ، ساده ، چشم نواز صفاتی است من به این نوع تم های سایت می دهم.
در باکس های کوچک پایین مختصر توضیحی درباره خدمات و فعالیت های سایت بیان می شود و مابقی کار را به تصاویر زیبای داخل اسلاید شو و دیزاین زیبای سایت می سپارند ، گویی طراح سایت آرزوهایش را بر روی سایت پیاده سازی کرده است.
در انواع پیشرفته تر و حرفه ای تر ، سایت کاملا متحرک است و با هر حرکت موس ، گویی کاربر در داخل سایت فرو می رود ، در آن می گردد و مطالب و تصاویر مختلف را می بیند ، تمامی کالاها سه بعدی هستند ، کاربر به دور هر کالا می چرخد و کالا را از هر زاویه ای مورد بررسی قرار می دهد ، گویی دنیایی دیگر است!
سایت نت نیک
طراح سایت رویایی زیبا را به بینندگان سایت هدیه می دهد ، دلت نمی خواهد از سایت بیرون روی ، خانواده مرتب صدایت می کنند که از پای لپ تاپ برخیز و ناهاری تناول کن!
اما تو هنوز بخش بزرگی از سایت را ندیده ای و چه بسا دالان هایی که در آنها سرک نکشیده ای!
در ته دالانی به روشنی میرسی ، نور چشمانت را اذیت می کند در پس آن کلیدی می بینی ، روی کلید کلیک می کنی ، ناگهان چراغ خاموش می شود و فیلم شروع می گردد ، چند ثانیه ای مبهوت می مانی ، مجدد کلید را میزنی ، چراغ روش و فیلم متوقف می شود ، بر طراح سایت درود می فرستی و از این همه خلاقیت حیرت زده و مبهوت داد میزنی و اطرافیانت را به تماشای این همه شگفتی تشویق می کنی ...
و این است هنر طراحی وب!
به شخصه طراحی وب را از آن جهت می پرستم که در آن هیچ محدودیتی نیست ، اگر بدانی و بدانی که چگونه دانسته هایت را بکار بندی ، کاری نیست که نتوانی روی یک سایت پیاده کنی.
رویای کوکانه ات! صداهایی عجیب و غیره و غیره ...
آری همه این ها قابل پیاده سازی هستند....
به دنیای طراحی وب خوش آمدی ...


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 اردیبهشت 1392    | توسط: ح.م    | طبقه بندی: یادداشت های یک برنامه نویس خوش ذوق،     | نظرات()