با سلام

مطلب بسیار مفیدی در سایت دوست عزیزم ، آقای دلشاد به چشمم خورد که به نقل از سایتشون (how2learnasp.net) اینجا قرار میدم.

جالب اینجاست که ایشون این مطالب رو در سال 1388 بیان کرده اند و بنده تا همین دیروز از برخی از این امکانات جدید بی خبر بودم !

حجم مطالب زیاده ، واسه همین در چند بخش مطالب رو میزارم که خوانندگان عزیز ، خسته نشن.

امکانات جدید در asp.net 4 و ویژوال استودیو 2010 - netnic.ir

امکانات جدید در Asp.NET 4

 در این مقاله فقط به برخی از برجسته ترین امکانات جدید Dotnet FrameWork 4 اشاره خواهم کرد ، برای اطلاعات بیشتر به منابع معرفی شده مراجعه نمایید :

 

 • افزایش سرعت محیط Visual Studio.NET :

در ورژن جدید سرعت کار با محیط به صورت چشمگیری افزایش یافته ، سرعت باز شدن پروژه ، سوئیچ کردن بین Source و Design ، باز شدن پنجره Add Refrence و... افزایش یافته است .

 

 • بهبود Intellisence در #C :

در نسخه پیشین هنگامی که استفاده از Intellisence تمامی آیتم ها بر اساس حروف الفبا نمایش داده می شد ، در نسخه جدید پس از تایپ کردن به صورت خودکار فقط آیتم هایی که با حروف تایپ شده شما شروع می شوند نمایان می گردد .

همچنین برای دستیابی به یک آیتم میتوانید از تایپ خلاصه آن استفاده کنید ،فرض کنید تایپ کردید Button1 و یک نقطه قرار دادید و Intellisence باز شده است ، مثلا برای دستیابی به خاصیت ValidationGroup کافیست تایپ نمایید vg .

 

 •  بهبود برخی از کنترل ها :
  • کنترل ListView : همانطور که میدانید در نسخه قبل (ورژن 3.5) در هنگام استفاده از Listview باید یک LayoutTemplate تعریف می کردید که کمی دردسر داشت ، خوشبختانه در این ورژن نیازی به تعریف LayoutTemplate نیست
  • کنترل Menu : این کنترل یکی مشکل ساز ترین کنترل های ASP.NET بود ، هم برای مایکروسافت هم برای توسعه گران ، این کنترل با ایجاد تگ های مزاحم tr و td و... باعث افزایش بی رویه حجم صفحه می شد ، البته مایکروسافت راه حل هایی مانند Css Fiendly برای آن ارائه کرد که استفاده از آن هم داستان داشت . خوشبختانه در این نسخه این کنترل تگ های ui و li تولید کرده و در استفاده از Css بسیار بهینه شده است.
  • کنترل CheckBoxList و RadioButtonList : همانطور که میدانید این دو کنترل خاصیتی به نام RepeatLayout داشتند که دو مقدار Flow و Table را اتخاذ می کرد ، در نسخه جدید دو مقدار UnorderedList و OrderedList اضافه شده که باعث می شود برای نمایش  به ترتیب از تگ های ol و li و همچنین ul و li استفاده شود .

 

 • پنجره ها :

در نسخه 2010 ویژوال استودیو شما قادر هستید پنجره ها را درگ کرده و از کل نرم افزار خارج کنید ، همچنین میتوانید توسط خاصیت جدید Multi - Monitor پنجره ها را در مانیتور های مختلف مشاهده کنید

 امکانات جدید در asp.net 4

 • بهبود نحوه ایجاد ClientID ها در فرم های وب :

همانطور که میدانید در Asp.NET هنگامی که یک کنترل سمت سرور در صفحه قرار می دهید اگر این کنترل در یک Container واقع باشد ID این کنترل پس از Generate شدن صفحه به HTML تغییر خواهد کرد ، مثلا اگر شما یک MasterPage داشته باشید و در صفحه ای که از آن ارث گرفته شده یک باتن با آیدی Button1 قرار دهید پس از تبدیل به HTML  آیدی این کنترل تغییر خواهد کرد :

قبل از تبدیل :

بعد از تبدیل :

همانطور که ملاحظه می فرمایید id این کنترل تغییر کرده است ، که البته این امر برای جلوگیری از تولید ID های تکراریست ولی در برخی موارد برای ما در استفاده از Javascript و css مشکل ساز می شود .

در نسخه جدید برای رفع این مشکل برای تمامی کنترل های سمت سرور میتوان خاصیت ClientMode را ست کرد ، این خاصیت مقادیری زیر را اتخاذ می کند :

 1. AutoID : با انتخاب این  آیتم نحوه ایجاد آیدی دقیقا مانند نسخه های قبل خواهد بود ، یعنی آیدی ها به صورت خودکار تغییر خواهند کرد (ctl00_MainContent_Button1)
 2. Predictable : با انتخاب این گزینه به صورت خودکار آیدی کنترل های مادر در کنار آیدی کنترل جدید قرار می گیرد (MainContent_Button1)
 3. Static : بدون توجه به تکراری بودن آیدی ، دقیقا آیدی مورد نظر شما تخصیص داده می شود (Button1)
 4. Inherits : از تنظیمات مادر ارث بری می کند ، مثلا شما میتوانید خاصیت ClientMode را در تگ Page در وب کانفیگ یا Code-Page صفحه تنظیم نمایید .

این خاصیت در کنترل های داده ای نیز تغییراتی اعمال کرده است ، فرض کنید از یک Gridview استفاده کردیم ، علاوه براینکه میتوان خاصیت ClientIDMode را برای تمامی کنترل های سمت سرور داخل GridView تنظیم کرد میتوان به کمک خاصیت ClientIDRowSuffix مقدار فیلد مورد نظر را به انتهای آیدی کنترل ها اضافه نمود ، این امر در مورد تگ های Runat=server نیز صدق می کند :

پس از تبدیل :

همانطور که ملاحظه می کنید مقدار فیلد ID در بانک اطلاعاتی در هر سطر منتاظر به انتهاب id تگ ها اضافه شده است .


 • Meta-Tag ها :

در نسخه قبل ترفندهایی مانند روش زیر ، برای اضافه کردن Description و Keyword توسط Meta-Tag به تگ Head وجود داشت  :

در نسخه جدید این کار بسیار ساده شده است :

پی نوشت (ح.مراداف): همیشه هم میگم ، اگر قرار بود بشینیم و 1000 خط کد برای یه کار ساده بزنیم که نمیومدیم تکنولوژی مایکروسافت (asp.net) رو برای کد نویسی انتخاب کنیم

هر کسی مثل من عاشق مایکروسافت باشه ، می دونه که مایکروسافت همیشه سعی داره که حجم کد نویسی ها رو برای برنامه نویساش کم کنه

برای همین هم هست که برنامه نویسی با تکنولوژی های مایکروسافت همیشه لذت داره.

شما دیگه درگیر کدنویسی های دست و پا گیر عادی نمیشی و می تونی روی کارای بزرگ تمرکز کنی.

یکی از مزایای دیگر مایکروسافت اینه که مرتب دنبال اینه کهببینه درد برنامه نویساش چیه و سریع براش یه تکنولوژی جدید بسازه .

مثل همین MVC که در اون شما مستقیم با IIS کار می کنی و دیگه خبری از صفحات aspx نیست و شما با کد مستقیم به IIS میگی که اگر درخواست مشاهده صفحه ای با فلان اسم دریافت کردی ، فلان اطلاعات رو به کاربر نشون بده


 • پارامتر های اختیاری (Optional Parameters):

در نسخه جدید میتوانیم برای متدها پارامتر های اختیاری تعریف کنیم :

همانطور که ملاحظه می فرمایید در صورتی که پارامتر Gender را مقدار دهی نکنیم به صورت پیشفرض 1 تخصیص داده می شود .


 •  Highlight کردن کد ها :

پس از مدتها بالاخره مایکروسافت نیز مانند سایر IDE های مشهور (مانند NetBeans و Eclips و...) خاصیت پرکاربرد مذکور را اضافه کرد ، این خاصیت به توسعه دهنده این امکان را میدهد تا تکرار کل تکرار های یک متد ، متغیر یا... را یکجا به صورت Highlite شده مشاهده کند :

امکانات جدید asp.net 4


 • Code-Snippets  برای HTML و JavaScript :

همانطور که مستحضر هستید Code-Snippets قطعه کد های از پیش نوشته شده هستند که میتوان برای افزایش سرعت برنامه نویسی از آنها استفاده کرد (برای اضافه کردن کافیست کلیک راست نموده و گزینه Insert Snippets را انتخاب نمایید) ، این امکان سابقا فقط در بخش کد نویسی موجود بود ولی در نسخه 4 در قسمت HTML و جاوا اسکریپت نیز این امکان افزودن شده است .

 •  پنجره Call Hierarchy :

شما میتوانید با کلیک راست نمودن روی یک متد و انتخاب آیتم View Call Hierarchy ، سلسله مراتب استفاده از آن را در بخش های مختلف کل پروژه مشاهده نمایید .

 • نوع داده جدید Tuple :

این نوع داده قادر است یک Key-Value چندگانه را برای شما ایجاد نماید ، بدین معنی که شما میتوانید هر عضو این آرایه را یک نوع در نظر بگیرید مثلا خانه اول int خانه دوم string و...

برای اطلاعات بیشتر به آدرس http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd414846%28VS.100%29.aspx  مراجعه نمایید .

 • MS-Chart :

در نسخه 3.5 سرویس پک 1 ، مایکروسافت چارت برای رسم نمودار اضافه شد که در ورژن 4 با کمی تغییرات و به روز رسانی جزئی از IDE شده است .

 

 • ماندگاری سطر انتخابی در GridView  :

همانطور که میدانید سطر انتخابی در GridView و Listview بر اساس ایندکس سطر بودند به عنوان مثال اگر شما در این کنترل ها از صفحه بندی استفاده می کردید و سطر دوم از صفحه اول را انتخاب می نمودید وقتی به صفحه سوم می رفتید بازهم سطر دوم انتخاب شده بود ولی در نسخه جدید این حالت تغییر کرده و شما با رفتن به صفحه سوم هیچ رکوردی را به صورت انتخاب شده نخواهید دید ، در ضمن اگر باز هم به صفحه اول برگردید ملاحظه می کنید که سطر انتخابی پا برجاست .

فعال نمودن این خاصیت سادست :

البته باید اضافه کرد که این خاصیت فقط در حالت DynamicData فعال می باشد .


خوب امیدوارم که از این مطالب استفاده کرده باشین.

بقیه امکانات جدید asp.net 4 رو در امکانات جدید در asp.net 4 و ویژوال استودیو 2010 - بخش دوم بخوانید


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 آذر 1391    | توسط: ح.م    | طبقه بندی: آموزش ASP.NET،     | نظرات()