در پروژه های سی شارپی (پروژه ویندوزی یا پروژه asp.net) نوشتن کدهای آماده سی شارپ برای کارهای مختلف و استفاده مکرر از آنها درون پروژها و یا انتشار آنها بین همکاران و دوستان یک کار بسیار رایج می باشد.
از آنجایی که سی شارپ یک زبان شی گرا است می توان به راحتی قطعه کدهای آماده را درون اشیاء (کلاس ها و کتابخانه ها) مختلف قرار داد و به جای قطعه های کد ، شیء ها را در اختیار سایر افراد قرار داد.
از طرفی از آنجایی که برای کار با اشیاء سی شارپ نیاز نیست که استفاده کننده (همکار یا دوست شما که شیء ای را از شما گرفته است تا در پروژه خود استفاده نماید) از کدهای پیچیده داخل اشیاء مطلع باشد و به راحتی بدون نیاز به دانستن محتویات داخل شیء می تواند به متدهای داخلی شیء کار کند (به ورودی توابع داخلی شیء دیتا بدهد و خروجی دریافت نماید) از این رو dll نمودن اشیاء یک امر بسیار رایج محسوب می شود.
بدین صورت شما یک جعبه سر بسته به دوست یا همکار خود می دهید و یک توضیح ساده نیز درباره متدهای (توابع) شیء تان به او می دهید و او به راحتی با افزودن فایل dll در پوشه bin پروژه اش می تواند به اشیاء داخلی این جعبه سر بسته دسترسی داشته باشد و از آنها استفاده نماید.
در مقالات قبلی کتابخانه های دست سازی که برای دانلود قرار داده بودم به همین روش ساخته شده بودند.

توجه نمایید که برای dll نمودن اشیاء آنها را درون یک کتابخانه قرار می دهد و کل کتابخانه را dll می نمایند، به همین جهت در ادامه مقاله به فایل dll کتابخانه می گوییم.
مقالات آموزشی دانشجویی برنامه نویسی و الکترونیک و شبکه
سوالی که پیش می آید این است که چگونه می توان یک کتابخانه در سی شارپ ایجاد نمود ؟

برای ساخت یک کتابخانه (فایل dll) کافی است درون ویژوال استودیو یک پروژه جدید از نوع Class Library بسازید و سپس همانند مثال زیر شیء مورد نظر خود را بسازید و در پایان پروژه خود را اجرا (run)  نمایید ...


پس از اجرای پروژه یک ارور مشاهده خواهید نمود که مهم نیست و بدین دلیل است که پروژه های از نوع Class Library امکان اجرا شدن را ندارند و با نمودن اجرای پروژه ، پروژه Build شده و فایل dll در مسیر پوشه debug ایجاد می شود که می توان فایل مورد نظر را از مسیر مذکور برداشت و به دوستان و همکاران تقدیم نمود

موفق باشید.
سایت آموزشی دانشجویی NetNic

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 مهر 1395    | توسط: ح.م    | طبقه بندی: آموزش سی شارپ،     | نظرات()