شابد تابحال الگوهای طراحی رو در پروژه های asp.net تون استفاده نکرده باشین که این مورد بیشتر می تونه به دلیل استفاده از entity framework به روش database first یا model first باشه ، که در اون کدها رو خودتون نمی نویسین.

ولی اگر بخواین به mvc مهاجرت کنین ، یا بخواین یک پروژه خیلی بزرگ با asp.net بنویسین مجبور میشین از روش first code استفاده کنین که در این حالت الگوهای طراحی می تونن خیلی کمکتون کنن.

اهمین الگوهای طراحی رو شاید در زمان تولید پروژه به خوبی لمس نکنین ، ولی مطمئنا در زمان توسعه پروژه (ویرایش بخشی از پروژه یا افزودن بخش های جدید به پروژه یا تغییر نحوه عملکرد بخشی از پروژه) با پوست و استخونتون لمس خواهید کرد (بصورت کاملا سه بعدی )


یکی از کتاب های خیلی خوبی که به من معرفی شده ، کتاب زیر است که یکمشو خوندم و خیلی خوب بود.


http://www.pendarepars.com/book/image3d/%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%8A-%D8%AF%D8%B1-CSharp-5-0


الگوهای طراحی در C# 5.0

مولف:سید منصور عمرانی

انتشارات: پندار پارس

یکی از ابزارهای مهمی که یک برنامه‌نویس در اجرای یک پروژه‌ی نرم‌افزاری باید از آن بهره‌مند باشد، درک مفهومی به نام الگو و آگاهی از الگوهای رایج و اثبات شده است. الگوها، راه‌حل‌هایی انتزاعی هستند که بر اساس تجربیات گروه بیشماری از برنامه‌نویسان در طول سال‌های برنامه‌نویسی به‌دست آمده‌اند و درستی و اعتبار آنها، به اثبات رسیده است. الگوها دیدگاهی فراهم می‌کنند که برنامه‌نویسان با استفاده از آن می‌توانند خصوصیت‌هایی مانند قابلیت استفاده‌ی مجدد، آزمون‌پذیری و نگهداری‌پذیری را به شکل بهتری برای برنامه‌های خود فراهم کنند. در این کتاب تمام 23 الگوی GoF که معروف‌ترین الگوهای طراحی بوده و در کتاب ماندگار Design Patterns: Elements of Object-Oriented Software در اواخر سال 1994 معرفی شد، آموزش داده می‌شود. این کتاب با دو دیدگاه تحلیلی و کاربردی نوشته شده و مؤلف سعی نموده، ورای بحث نظری هر الگو، حاشیه‌ها و پیامدهای آن را به‌طور عملی‌تری بررسی کند و الگوها را در سکوی NET. به زبان #C با نگاهی به جدیدترین قابلیت‌های آنها آموزش بدهد و نقاط قوت و ضعف الگوها را بیان نماید.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 فروردین 1393    | توسط: ح.م    | طبقه بندی: بهترین کتابهایی که می خوام بخونم،     | نظرات()