سالها برنامه نویسان asp.net برای کار با دیتابیس باید کلی کد ado.net می نوشتند که شامل sqlconnection و sqlcommand و ... میشد.
کاری بس خسته کننده با کلی کد نویسی تکراری و وقت گیر که باعث میشد برای تولید پروژه ها خیلی وقت صرف بشه که باعث 2 مشکل زیر میشد:

- هزینه تمام شده پروژه ها خیلی زیاد میشد
- همه وقت و انرژی برنامه نویس صرف نوشتن کدهای تکراری میشد و دیگه وقت نمی کرد روی ایجاد کدهای جدید و خلاقانه و بهینه کردن کدهاش تمرکز کنه.

یهو با بوجود آمدن شی گرایی و شی گرا شدن زبان های برنامه نویسی ، برنامه نویسان برنامه نویسی چند لایه رو بوجود آوردن ، بدین صورت که شما یک کلاس برای ارتباط با دیتابیس می سازین (لایه Data Access) و بعد باید به ازای هر جدولی که توی دیتابیس دارین یک کلاس بسازین که به ازای هر فیلد جدول یک پراپرتی متناظر باید بنویسین (لایه Business) و ...

حال آنکه برنامه نویسان یهو به خودشون اومدن و دیدن که دارن کلی کد می نویسن تا بتونن بین دیتابیس و زبان برنامه نویسی شی گرایی که دارن ارتباط برقرار کنن
در این  زمان بود که ORM ها پا به عرصه گذاشتن ، ORM ها کارشون این بود که با 2 تا next ساده کل لایه Bussiness شما رو بسازن و با کمک زبان هایی مثل linq یا lambda برنامه نویس بتونه بدون نیاز به پروسیجر نویسی و یا نوشتن کدهای sql ، کلیه عملیات های دیتابیس (ثبت/ویرایش/حذف/دریافت) رو انجام بده.

در گذشته ORM های زیادی مثل linq2sql وجود داشتند که آخرین و کاملترین اونها entity framework است.

این کتاب اولین و بهترین کتابیه که من ازش entity framework رو یاد گرفتم.

پیشنهاد می کنم بعد از خوندن این کتاب در زمینه زبان lambda مطلب بخونین و سعی کنین entity framework رو با lambda کار کنین ، چون زبان linq خیلی کداش طولانی است و در مواردی هم قدرتی که lambda به شما میده رو نداره...

اگر یه مدت با lambda کد بزنین ، عاشقش میشین

اگر علاقه دارین که بهتر با Entity Framework و سایر روش های دریافت اطلاعات از دیتابیس آشنا بشین ، بخش آموزش ado.net رو بخونین.

http://www.pendarepars.com/book/image3d/%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9-%D9%83%D8%A7%D9%85%D9%84-Entity-Framework-4-1

مرجع كامل Entity Framework 4.1

مولف/مترجم: بهروز راد

انتشارات: پندار پارس

با افزایش روز افزون نیازهای نرم‌افزاری شركت‌ها، نیاز به ابزارهایی كه تولید كد در لایه‌ی دسترسی به داده‌ها را تسهیل بخشد به شدت احساس می‌گردد. Entity Framework به‌عنوان راه‌حل استراتژیك مایكروسافت، بدین منظور معرفی و مورد توجه بسیاری از توسعه‌گران قرار گرفته است. در این كتاب با جنبه‌های مختلف Entity Fremework و قابلیت‌های فراوان آن آشنا خواهید شد

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 فروردین 1393    | توسط: ح.م    | طبقه بندی: بهترین کتابهایی که تا حالا خوندم،     | نظرات()