سیستم عامل (OS) چیست؟

سیستم عامل چیست و انواع سیستم عامل کدامند؟

تعریف سیستم عامل

سیستم عامل [OS] یک نرم افزار سیستمی است که وظیفه مدیریت سخت افزار و نرم افزار یک دستگاه را بر عهده دارد و در واقع با ارائه خدمات ، بستر اجرای برنامه ها و اتصال کاربر به رایانه را فراهم می کند.

از نظر عملکردهای سخت افزاری مانند ورودی ، خروجی و تخصیص حافظه ، سیستم عامل به عنوان واسطه بین برنامه و سخت افزار رایانه ها عمل می کند. دستگاه هایی مانند رایانه های شخصی ، تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، کنسول های بازی ، ابر رایانه ها و غیره ، همگی مجهز به سیستم عامل هستند.

اکثر سیستم عامل های مدرن از ویژگی چند وظیفه ای یا مولتی تسک پشتیبانی می کنند. در این سیستم عامل ها به وسیله ی به اشتراک گذاشتن زمان CPU و سایر منابع بین پردازش های مختلف ، امکان اجرای همزمان نرم افزار به وجود می آید.

انواع سیستم عامل کدامند؟

برخی از محبوب ترین سیستم عامل های دسک تاپ امروزه ویندوز ، لینوکس و Mac OS X هستند. مهمترین سیستم عامل های موبایل ، Android (سیستم عامل اندروید) ، iOS (سیستم عامل آی‌او‌اس) و Windows Phone (سیستم عامل ویندوز فون) هستند.

هر سیستم عامل از چندین مؤلفه تشکیل شده است که مهمترین آنها هسته ، رابط کاربری یا UI و API و سایر موارد مشابه است است.

وضایف سیستم عامل چیست؟

سیستم عامل ها تعیین کننده قابلیت های یک دستگاه هوشمند هستند و آنها هستند که تعیین می کنند که چه نرم افزارهایی بر روی سخت افزار دستگاه اجرا شود. اما با این حال سامانه هایی مانند یو اس اس دی فارغ از وابستگی به هرگونه سیستم عامل ، میتوانند بر روی انواع تلفن های همراه اجرا شوند. در مقاله بستر راه اندازی استارت آپ به مزیت های خرید کد USSD نسبت به نرم افزار های وابسته به سیستم عامل برای کسب و کارها اشاره شده است که پیشنهاد میشود این مقاله جالب را نیز مطالعه کنید.


، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن